Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Firma Budowlana "EMPERBUD"

Łososina Dolna

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Malowanie ścian i sufitów – jak i czym zrobić to profesjonalnie

Autor: Firma Budowlana "EMPERBUD", publikacja: 2013-04-22

Malowanie to nieodłączny element wykończenia budynku. Właściwy dobór farb, narzędzi i technik malarskich wbrew pozorom nie jest łatwy i zależy od szeregu różnych czynników. Właściwie wykonana powłoka malarska będzie jednak cieszyć oko przez kilka kolejnych lat, więc gra jest warta świeczki.

Dobór farb i narzędzi

Dobór farb to nie tylko wybór odpowiednich kolorów ale przede wszystkim rodzaju materiału bazowego. Obecnie najczęściej stosowane są farby dyspersyjne (emulsyjne) akrylowe lub lateksowe. Te drugie charakteryzują się znacznie wyższą odpornością na ścieranie, zmywanie i wilgoć. Oczywiście łatwo się domyślić, że emulsje lateksowe są przez to droższe, lecz inwestycja ta jest w pełni opłacalna, ponieważ powłoka nie wyblaknie i nie zmieni swoich właściwości przez okres znacznie dłuższy niż w przypadku farb akrylowych.

Kolejnym krokiem jest dobór techniki aplikacji, a co za tym idzie, narzędzi na jakich będziemy pracować.

Emperbud-1

Opcje są dwie:


  • wałek i pędzel
  • agregat hydrodynamiczny

W przypadku wyboru pierwszej opcji, należy liczyć się z tym, że gotowa powłoka malarska najprawdopodobniej nie będzie idealnie jednolita, a na jej powierzchni widoczna będzie struktura włosia wałka. Istotny jest też dobór długości i jakości włosia wałka. Najlepsze są wałki poliestrowe, natomiast długość włosia zależy od rodzaju malowanego podłoża – im jest gładsze, tym krótsze włosie stosujemy. Kolejnym sposobem aplikacji jest natrysk farby agregatem. Z zastosowania tej maszyny płynie szereg istotnych korzyści:

  • Poprzez natrysk tworzymy piękną jednolitą powłokę, która jest idealnie gładka i nie zawiera żadnej struktury, tak jak to jest w przypadku wałka. Umiejętne malowanie agregatem w porównaniu z dobrze wykonaną gładzią pozwala uzyskać powłokę przypominającą wyglądem lakier na samochodzie.
  • Zmniejszenie zużycia materiału - ma to niebagatelne znaczenie i nie chodzi tutaj tylko o względy ekonomiczne. W przypadku malowania wałkami po nałożeniu kilku warstw, czyli po kilkakrotnym odświeżeniu wyglądu ścian, grubość powłoki malarskiej jest już tak gruba, że staje się niestabilna. Wiąże się to z koniecznością zdarcia farby i wykonania gładzi na całej powierzchni. Stosując natrysk oddalamy tę czynność co najmniej dwukrotnie.
  • Czas wykonania malowania agregatem jest kilka razy krótszy niż metodą tradycyjną.

Malowanie hydrodynamiczne wymaga jednak nie tylko konkretnych umiejętności ale też wysokiej klasy sprzętu. Lepiej wystrzegać się ekip które dysponują chińskimi podróbkami za parę tysięcy złotych, ponieważ efekt może być odwrotny do zamierzonego. Za w pełni profesjonalny agregat malarski trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych i tylko taki sprzęt jest w stanie zapewnić ponadprzeciętne efekty. Bezapelacyjnie najlepszym producentem jest firma GRACO i produkty z linii ULTRA-MAX II lub MARK.

Emperbud-2 Emperbud-3

Aplikacja krok po kroku

Wszystkie prace malarskie należy rozpoczynać zawsze od zabezpieczenia powierzchni które nie mogą ulec zabrudzeniu, czyli stolarka otworowa, podłogi, meble. Poniższy opis dotyczy metodologii postępowania w przypadku malowania agregatem nigdy nie malowanych ścian w nowym budynku.

  • Odpylanie powierzchni przeznaczonej do malowania, za pomocą dużego miękkiego pędzla. My czynność tę wykonujemy za pomocą odkurzacza przemysłowego ze specjalnymi przystawkami, dzięki czemu mamy pewność, że na ścianach i sufitach nie ma ani odrobiny pyłu.
  • Gruntowanie powierzchni. Gruntowanie jest bardzo ważnym czynnikiem w procesie malowania, ponieważ to od niego zależy stabilność i żywotność gotowej powłoki malarskiej. Należy dobrać odpowiedni preparat gruntujący i rozcieńczyć wodą według zaleceń producenta. Poprawnie zagruntowana powierzchnia nie powinna mieć smug, zacieków i przede wszystkim nie powinna błyszczeć. Częstym błędem jest mieszanie gruntu z farbą lub stosowanie takich preparatów jak UNI-GRUNT, czy tzw. Hiszpan. Preparatem odpowiednim jest wodny grunt akrylowy.
  • Po upłynięciu co najmniej 6 godzin można przystąpić do naniesienia pierwszej warstwy farby, czynność tę należy poprzedzić ułożeniem masy akrylowej we wszystkich rogach, glifach i elementach przylegających do malowanej powierzchni. Dzięki temu zapobiegniemy pęknięciom i uzyskamy idealną linię odcięcia farby od elementów niemalowanych. Rozpoczynamy naniesienie pierwszej warstwy farby.
    Samo malowanie wymaga dużego doświadczenia, ponieważ prócz niełatwej umiejętności poprawnej obsługi pistoletu, należy posiadać praktyczną wiedzę na temat doboru rozmiaru i kąta dyszy, oraz ciśnienia natrysku.
  • Pracę rozpoczynamy po upłynięciu 12 godzin od naniesienia pierwszej warstwy farby. Czynnością poprzedzającą naniesienie kolejnej warstwy emulsji jest wnikliwa kontrola jakości podłoża (najlepiej przy użyciu lampy halogenowej o mocy 500W). Wszelkie widoczne nierówności i ubytki należy wypełnić masą polimerową, po wyschnięciu dokładnie wyszlifować i zagruntować. Teraz możemy przystąpić do naniesienia ostatniej warstwy farby.
    Całość prac malarskich należy prowadzić w pomieszczeniach pozbawionych przeciągów powierza. Najlepsze efekty malowania osiąga się w temperaturach rzędu 12-18 stopni Celsjusza, ponieważ żywica zawarta w farbie wysycha wtedy powoli i równomiernie, tworząc powłokę bardziej jednolitą.
  • Po upływie około 2 godzin delikatnie odklejamy wszystkie taśmy, folie i porządkujemy stanowisko pracy.

Tak wykonane prace malarskie stanowią nie tylko dekoracyjne wykończenie ścian, ale też ich ochronę na kilka kolejnych lat.



Opracowano:
Łukasz Adamczyk
Firma Budowlana "EMPERBUD"

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 138 693 Malarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: